Ale Sztuka!: Zobacz dziesiątkę nominowaną do nagrody

Posted by on Jan 31, 2013

alesztuka-teatrWyłoniliśmy dziesiątkę nominowanych do kulturalnej nagrody Ale Sztuka! Na liście jest m.in. Mela Koteluk, zespół Tres. b, festiwale Solanin, Quest Europe i Kozzi Gangsta. W “dziesiątce” jest trójka, która odbierze statuetki z wykrzyknikiem.

Już po raz czwarty dziennikarze “Gazety Wyborczej”, Radia Zachód i TVP Gorzów wybrali nominowanych do nagrody Ale Sztuka!. Kto zdobędzie statuetkę z wykrzyknikiem, dowiemy się 7 lutego na gali w Hotelu Mieszko w Gorzowie. Na pewno są wśród dziesięciu nominowanych. Bardzo nam pomogli czytelnicy, słuchacze i telewidzowie. Na redakcyjne skrzynki przysłaliście kilkaset e-maili. Bardzo dziękujemy.

Oto nasi nominowani:
Festiwal Quest Europe

Impreza ruszyła już przeszło “osiem edycji temu”. Od tamtego czasu wytrwale i skutecznie pracowała na swoją markę. Dziś, co potwierdza reżyser Grzegorz Lipiec, jest już znana i szanowana w całej filmowej Polsce. Ściąga do Zielonej Góry i okolic czołowe nazwiska polskiego kina, jak np. Stuhr, Zamachowski, Figura. Oprócz spotkań takich jak te, oferuje bogaty repertuar filmowy. Cieszy się ogromną popularnością wśród kinomanów.

Tres. B
Zespół odnosi coraz poważniejsze sukcesy, nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Świeżą sprawą jest Paszport “Polityki”, który muzycy odebrali nie dalej jak miesiąc temu. Liderką grupy jest, pochodząca z Zielonej Góry, utalentowana wokalistka Misia Furtak.

Filharmonia Gorzowska: płyta Soyoung Yoon
Bezapelacyjnie wygrała Konkurs Wieniawskiego jesienią 2011 r. A w 2012 nagrała swój debiut płytowy: w Gorzowie, z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej pod dyr. Piotra Borkowskiego. Soyoung Yoon to wykonawczyni, która idzie prosta drogą do światowej kariery. Płyta to podwójny debiut, wschodzącej gwiazdy muzyki ale również nowej orkiestry i nowej filharmonii. Towarzystwo im. H. Wieniawskiego zweryfikowało salę gorzowskiej filharmonii i orkiestrę podczas pamiętnego koncertu z Maximem Vengerovem i zdecydowało o nagraniach płyty w 2012 r. właśnie w Gorzowie. Płyta wydana została przez renomowaną firmę DUX. Wydawnictwu towarzyszy książeczka o artystce, ale też o gorzowskiej orkiestrze, dyrygencie i filharmonii. Na płycie znalazły się koncerty skrzypcowe: Sibeliusa op. 47 i Czajkowskiego op. 35.

UL/KR

Nowy projekt Błażeja Króla, gorzowianina, muzyka grupy Kawałek Kulki. Jego album, wyprodukowany już jako UL/KR, zebrał mnóstwo pochwał i znakomitych recenzji. Zajmował pierwsze miejsca wszelkich podsumowań roku. Recenzenci krajowej “Gazety Wyborczej” okrzyknęli płytę najlepszą w 2012 r.

Kozzi Gangsta Film
Impreza debiutant, a już zaskarbiła sobie sympatię kinomanów. Sprowadziła do Kargowej ważne osobistości z filmowego świata. Na pochwały zasługuje sam jej cel: upamiętnienie Macieja Kozłowskiego, zmarłego aktora pochodzącego z Kargowej. Festiwal prezentował najciekawsze propozycje z gatunku kina gangsterskiego. Uczestniczył w nim m.in. Wiesław Komasa, Zbigniew Hołdys i Janusz Chabior.

Mela Koteluk
Wiosną sulechowianka wystrzeliła ze swoim debiutem jak gejzer. Kapitalna płyta “Spadochron” spowodowała, że Koteluk natychmiast zebrała pochwały od Kasi Nosowskiej czy Piotra Metza. Dziś nie jest już anonimowa. Koncertuje w całym kraju, jej piosenki nieustannie słychać w największych rozgłośniach radiowych, klipy biją rekordowe liczby odsłon w internecie.

Solanin Film Festiwal
Tworzony przez wielkich pasjonatów. Do tej pory gościł m.in. Wojciecha Smarzowskiego, Mariana Dziędziela czy Eryka Lubosa. W przepastnym repertuarze prezentuje dobre, ambitne, warte uwagi filmy. Zebrał olbrzymią rzeszę fanów nie tylko wśród mieszkańców Nowej Soli.

Teatr Wielki w Cigacicach
Kierowany przez Dariusza Kamysa (formacje Hrabi i Potem) teatr działa w Cigacicach pod Zieloną Górą. – Cigacice są małe, ale teatr mają wielki – mówią o nim miejscowi. Grupę tworzą ludzie, którym po godzinach pracy (jako urzędnik, nauczyciel, policjant, księgowa), nie odechciewa się działać. “Odkopują” legendarne teksty “potemców” i innych kabaretów, adaptują po swojemu i wystawiają w szkole. I radzą sobie świetnie. Na spektakle nie raz zabrakło biletów.

Manuela Mamys
Kieruje zespołem tanecznym “Nowinka” ze Skwierzyny. Jej podopieczni zdobywają miejsca na podium w mistrzostwach, występują w telewizyjnych show. – Traktuje ich jak swoją rodzinę, jak dzieci – czytamy w uzasadnieniach czytelników.

MCK Gorzów
Miejskie Centrum Kultury zorganizowało w ub. roku huczne obchody 755-lecia Gorzowa. Zorganizowano widowisko plenerowe “Carmina Burana”. W uroczystościach wzięły udział tłumy mieszkańców, co, jak podkreślają czytelnicy, przyczyniło się do ich integracji.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 31.01.2013r.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress