Cigacice są małe, ale teatr mają wielki

Posted by on Feb 1, 2013

fotkagrupowapolaroidTeatr Wielki w Cigacicach – oto jeden z nominowanych w plebiscycie trzech redakcji Ale Sztuka! Grupą aktorów amatorów, złożoną z miejscowych księgowych, nauczycieli i policjantów, kieruje kabareciarz Dariusz Kamys. Powstają tam rzeczy niezwykłe. Na spektakle przybywają tłumy, a bilety sprzedają się z dużym wyprzedzeniem. Tych pasjonatów naprawdę warto poznać!
Teatr Wielki w Cigacicach działa już od ośmiu lat. I ma się świetnie. Premiery, organizowane w miejscowej szkole, są tu nie byle jakim wydarzeniem. Spektakle gromadzą tłumy widzów (do standardów przeszedł już fakt, że na widowni brakuje krzeseł, a przedstawienia trzeba niekiedy grać po dwa razy pod rząd). Bilety sprzedają się z prędkością światła.

Zespół tworzą mieszkańcy Cigacic, którym “po godzinach” jeszcze chce się grać. Normalnie, w godz. 8-15, pracują jako nauczyciele, księgowi, policjanci. Na występach zamieniają się w zwierzęta sceniczne. Grają niczym profesjonalni aktorzy. Są naturalni, swobodni, niczego nie udają. Widać, że teatrem znakomicie się bawią. Granie to ich żywioł.

Ciężko się dziwić, mają znakomitego przewodnika. Spektakle reżyseruje Dariusz Kamys z formacji Hrabi, niegdyś aktor legendarnego kabaretu Potem.

Jak nietrudno się domyślić, Teatr Wielki z Cigacic ma w repertuarze głównie przedsięwzięcia kabaretowe. Aktorzy “odkopują” legendarne teksty “potemców” i innych znanych kabaretów, adaptują je po swojemu i wystawiają. Nie stronią od czarnego humoru, jakim kipiał np. ich program “Potwory z Cigacic”. To zbiór upiornych skeczy, wśród których znalazły się m.in. “Frankenstein”, “Śmierć w malinach”, “Dziecko Rosemary” czy “Prosektorium”.

Dziś cigacicki teatr ma już na koncie kilka zrealizowanych programów, rzeszę stałych wielbicieli, napięty grafik występów i poważanie w okolicy. A od ub. tygodnia także nominację do statuetki Ale Sztuka!, którą przyznają trzy redakcje: “Gazeta Wyborcza”, Radio Zachód i TVP Gorzów.

Gala wręczenia statuetek odbędzie się w najbliższy czwartek (7 lutego) o godz. 17.30 w gorzowskim hotelu Mieszko.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 01.02.2013r.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress