Lubuska delegacja w Pałacu Prezydenckim

Posted by on May 30, 2015

Teatr Wielki w Cigacicach otrzymał Nagrodę Obywatelską Prezydenta RP w kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna. Wyniki III edycji konkursu ogłoszono 27 maja podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zorganizowanej z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Na spotkaniu samorządowców z prezydentem Bronisławem Komorowskim woj. lubuskie reprezentowali marszałek Elżbieta Anna Polak, członek zarządu Bogdan Nowak, sekretarz województwa Teresa Sekuła oraz radni województwa.

2

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku obchodzimy 25. rocznicę powstania samorządu w Polsce. 8 marca 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił pakiet ustaw samorządowych. Reforma samorządowa jest powszechnie uważana za najbardziej udaną z polskich reform. Z kolei 27 maja tego samego roku odbyły się wybory samorządowe i to właśnie na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest w Polsce Dzień Samorządu Terytorialnego.

 

Zdjęcie pochodzi z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP (Eliza Radzikowska-Białobrzewska)

Z okazji tego szczególnego święta, życzenia oraz podziękowania za pracę, gospodarność oraz budowanie demokratycznej Polski do pracowników samorządowych skierował Prezydent RP Bronisław Komorowski. – Na samorządność trzeba patrzeć nie tylko jak na owoc wolności, również jak na wielkie źródło wolności. Fundament naszej dzisiejszej i przyszłej wolności. Bo to właśnie w samorządności tkwi jedno ze źródeł naszej wielkiej zmiany, którą się udało w Polsce dokonać. Za to właśnie chciałbym podziękować wszystkim samorządowcom – mówił prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, 27 maja br.

Nagroda Obywatelska Prezydenta RP
Nagroda Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została ustanowiona przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 r. Jest wyróżnieniem wybitnych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, które mogą stanowić wzory do naśladowania. Podczas dzisiejszych uroczystości Nagroda Obywatelska Prezydenta RP w kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna przyznana została Teatrowi Wielkiemu w Cigacicach. Teatr Wielki w Cigacicach powstał w 2005 r. Połączył grupę amatorów – przedstawicieli różnych zawodów – chcących działać na rzecz lokalnej społeczności. Celem teatru jest przygotowywanie kabaretowych spektakli teatralnych. Początkowo miało być to wydarzenie jednorazowe i nikt nie przypuszczał, że tworzenie spektakli stanie się cykliczne i na stałe wpisze się w życie kulturalne wsi. Wszyscy członkowie grupy są amatorami, których połączyła chęć do zrobienia czegoś fajnego dla siebie i innych. Dla siebie, bo próby są doskonałą formą relaksu, odprężenia i śmiechoterapii. Dla widzów, bo spektakle, przynajmniej póki co, przyjmowane są z dużą życzliwością i sympatią. Koszty przygotowywania przedstawień- kostiumy, rekwizyty, scenografia – ponoszą sami uczestnicy. Siedzibą Teatru Wielkiego jest Szkoła Podstawowa w Cigacicach. Tam odbywają się próby oraz premiery.

Nagroda Obywatelska Prezydenta RP jest przyznawana w trzech kategoriach:
Wspólnota Obywatelska – dla gmin i powiatów, które w najszerszym stopniu umożliwią swym mieszkańcom uczestnictwo w realizacji zadań publicznych;
Partnerstwo Samorządów – dla jednostek samorządu, które będą ze sobą najefektywniej współpracować i wykształcą wzory działań dla innych;
Obywatelska Inicjatywa Lokalna – dla organizacji obywatelskich lub poszczególnych osób, które w szczególny sposób zasłużą się w pracy na rzecz dobra wspólnego.

Nominowani do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:
Wspólnota Obywatelska:
• Obywatelska Dąbrowa, Dąbrowa Górnicza
• Akcja społeczna „Podzielmy się ciepłem”, Gmina Miejska Kraków
• Samorząd dla seniorów, Gmina Miejska Dzierżoniów
• Kampania „Puławoaktywni”, Urząd Miasta Puławy
Partnerstwo Samorządów:
• Sieć Gmin Przyjaznych Seniorom, Park Śląski (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. J. Ziętka SA)
• Szczeciński Obszar Metropolitalny, Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego
• Telemedycyna w Euroregionie Pomerania – Sieć Pomerania, Pomorski Uniwersytet Medyczny W Szczecinie
Obywatelska Inicjatywa Lokalna:
• Czaple – Wioska Piasku i Kamienia, Stowarzyszenie Czaple – Wieś z Przyszłością
• Dom na Osiedlu, Towarzystwo Przyjaciół „Domu na Osiedlu”
• Teatr Wielki w Cigacicach, Teatr Wielki w Cigacicach

Odznaczenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, wręczył odznaczenia państwowe. Odznaczenia zostały wręczone za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej.

Zdjęcie pochodzi z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP (Eliza Radzikowska-Białobrzewska)

Źródło: http://lubuskie.pl/news/17181/16/Lubuska-delegacja-w-Palacu-Prezydenckim/

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress