Premiera Teatru Wielkiego w Cigacicach : O życiu, chorobie i kradzieży samochodów

Posted by on Feb 19, 2014

staruszkiTeatr Wielki w Cigacicach ma swoje pięć minut. Dopiero co aktorzy zgarnęli statuetkę “Ale Sztuki!”, a już wystawiają świeżutki program. Premiera w sobotę 22 lutego w Cigacicach.

Najnowszy, dziewiąty już spektakl Teatru Wielkiego w Cigacicach nosi tytuł “Większość z pamięci”. To ironiczny przytyk w stronę aktorów, którym zdarza się zapomnieć tekstów.

– Kiedy na scenie ktoś z naszego teatru nagle dostaje zaćmienia i nie pamięta roli, to po chwili niezręcznej ciszy zwykle szuka ratunku w improwizacji. Wówczas aktor się trudzi, a publiczność ma ubaw. Takie sytuacje to świetny rozwój. Uczą swobody i pewności na scenie – przekonuje Wojtek Góralski, jeden z aktorów teatru, prywatnie dziennikarz oraz student animacji kultury na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Program jest różnorodny tematycznie. Pojawi się wątek o podrywie (mężczyźni nauczą się podejścia do kobiet), a bardziej wrażliwa płeć piękna dowie się czegoś o relacjach damsko-męskich, czyli związkach i przyjaźniach. Ponadto dla poważnych ludzi aktorzy przygotowali niebanalne tematy o życiu, a dla zdesperowanych o kradzieżach samochodów. A na deser najświeższe informacje o chorobach. Wszystkie opowieści będą okraszone dużą dawką ironii i humoru.

– Przygotowania do premiery rozpoczęliśmy w październiku ub.r. Podczas prób bawiliśmy się świetnie, bo mimo dużej rozpiętości wieku w grupie [najmłodszy aktor jest maturzystą, najstarszy ma 60 lat – przyp. red.], bardzo dobrze się ze sobą czujemy. Niekiedy przychodzi do nas Dariusz Kamys, reżyser oralesztuka2az członek słynnego, zielonogórskiego kabaretu Hrabi. Udzielał nam także cennych rad – dodaje Wojtek.

To dobry czas dla Teatru Wielkiego w Cigacicach. 13 lutego został wyróżniony w plebiscycie kulturalnym “Ale Sztuka!”, organizowanym przez trzy redakcje: “Gazety Wyborczej”, TVP Gorzów i Radia Zachód. Nagroda przyznawana od pięciu lat trafia do artystów, których sztuka ma zachwycać. – Czujemy presję, bo oczekiwania ludzi mogą wzrosnąć, ale oczywiście damy z siebie wszystko. Obiecuję, że z całych sił postaramy się powiedzieć wszystko z pamięci i nie odchodzić od tematu – zapewnia Góralski.

Premiera spektaklu “Większość z pamięci” Teatru Wielkiego w Cigacicach w sobotę, 22 lutego o godz. 17 i 19 w Szkole Podstawowej w Cigacicach. Wejściówki w cenie 15 zł do kupienia w sekretariacie szkoły.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza, 19.02.2014

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress